Helal Food / Helal Gıda

Helal Food / Helal Gıda

Helal, “yasal, izin verilen” gibi anlamlara gelen  Arapça bir kelimedir. Helal kavramının zıttı olan haram kelimesi ise “yasa dışı veya yasak” gibi düşünülebilir. Helal ve haram kavramları, yaşamın tüm yönleri için geçerli olan evrensel terimlerdir. Fakat bu kavramlar üzerinde yapılan tartışmalar, genellikle gıda ürünleri, besin takviyeleri, enzimler, et ürünleri, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, eczacılık ürünleri, gıda bileşenleri ve gıda ile temas eden malzemeler üzerinde şekillenmekte ve helal belgelendirme yapılmaktadır. Son zamanlarda helal otel, helal dinlenme tesisi, helal devre mülk gibi oluşumları, ne tasnif ediyoruz nede belgelendirmesini yapıyoruz.
Birçok şey açıkça helal veya haram olsa da, yine de net olmayan bazı ürün veya süreçler vardır. Bunları helal veya haram olarak sınıflandırmak için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tür öğeler ise İslami literatürde “mekruh” olarak adlandırılmakta ve bu da şüpheli veya sorunlu anlamına gelmektedir.

Helal Food / Helal Gıda Nedir?

Aşağıdaki kaynaklar dışında tüm gıdalar helal olarak kabul edilebilmektedir:
 Domuz / Domuz eti ve yan ürünleri
 Yenmesi helal olan hayvanlar İslami yöntemlere göre düzgün bir şekilde kesilmemiş veya kesim öncesinde kendiliğinden ölçmüş ise helal sınırından çıkmaktadır.
 Alkollü içecekler ve sarhoş edici maddeler
 Etçil hayvanlar ve yırtıcı kuşlar
 Kan ve kan türevi olan ürünler
 Yukarıdaki listelenen yiyecek veya içeceklerin herhangi biri ile kirlenmiş / kontamine olmuş gıdalar
 Jelatin, enzimler, emülgatörler ve aromalar gibi bileşenler içeren gıdalar ise genellikle şüphelidir. Zira, bu bileşenlerin hazırlanmasında helal olmayan gıdalar kullanılmış olabilir.
 Et ve kümes hayvanları da İslami şartlara göre işlenmelidir. Aksi takdirde bu yiyecekler de helal food / helal gıda sınıfından çıkmaktadır.

Helal Food / Helal Gıda Belgesi

Günümüzde, gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmeler, İslami hassasiyetleri olan müşterileri başta olmak üzere tüm müşterilerine sağlıklı, güvenli ve helal gıdalar sunduğunu gösterebilmek için Helal Food / Helal Gıda Belgesi almaktadır. Bu belge, akredite belgelendirme kuruluşları tarafından verilmektedir. Bu belge, sadece yenilecek ürünün “helal” olduğunu değil, aynı zamanda ürünün hazırlık sürecinin tamamının “helal” çerçevede gerçekleştiğini göstermektedir. Helal Food / Helal Gıda Belgesi almak isteyen kuruluşlar için de yine birçok eğitim ve danışmanlık hizmetleri bulunmaktadır.

İlgili Makaleler