FSSC 22000 Gıda Güvenliği Belgesi

FSSC 22000 Gıda Güvenliği Belgesi

FSSC 22000 Gıda Güvenliği Belgesi; BRC, IFS, GMP, GLOBALGAP, ISO 22000 ve HACCP 13001 gibi gıda güvenliğini sağlayan önemli bir belgedir. Gıda üretimi, tedariki ve depolaması süreçleri gıdanın güvenliğinin temin edilmesi bakımından uluslararası standartlarla korunmaktadır. Daha önce ISO 22000 olarak verilen gıda güvenliği sertifikası günümüzde bazı eksikliklerin giderilmesi ile FSSC 22000 Gıda Güvenliği Belgesi formuna dönüştürülmüştür. ISO standartlarının geliştirilmiş bir formu olması sebebi ile daha önce ISO 22000 almış bir firmanın, bu belgeye geçişi son derece kolaydır. Elbette uygun profesyonel destek ile herhangi bir sertifikasyonu bulunmayan firmalar da bu belgeye sahip olabilecektir.
Gıda ürünleri ve yem sanayinde üretimi gerçekleştirilen tüm ürünler için gıda güvenliği standartlarına uygunluk sertifikası alınabilir. Ürünlerin pazarda güvenle satışının yapılabilmesi için bu sertifikasyon gerekli bir uygulama olarak, uluslararası boyutta kabul edilmektedir.

Gıda Güvenliği Belgesi Neden Gereklidir?

Gıda ürünleri veya yem ürünlerinin zararlı kimyasallar ve biyolojik unsurlardan arındırılmış olması zorunluluk arz eder. Ek çok ülke bu ürünlerin denetimini ciddi kurallara tabi tutar. FSSC 22000 Gıda Güvenliği Belgesi; uluslararası boyutta ürünlerin sağlık üzerinde olumsuz etkiye neden olmayacak özelliklere sahip olduğu garanti eden protokoldür. Firma bu sertifikasyonun prosedürlerine uyarak, tüm dünyada geçerli gıda güvenliği seviyesine ulaşabilir.
Ürünlerin üretiminden, sevk, depolama ve arzına kadar geçen süreçteki tüm aşamalarının en güvenli biçimde devam etmesini sağlayan bu protokoller hemen her gıda ürününde uygulanabilir. Örneğin; meyve ve sebze gibi tarım ürünlerinin zirai mücadele ilaçları ve biyolojik etkinlikten arındırılmış olmasını sağlarken, soğuk zincir gerektiren ürünlerin bu süreçte güvenle sevk edilebilmesine kadar tüm detaylar üzerinde belirleyici özelliğe sahiptir.

FSSC 22000 Gıda Güvenliği Belgesi Kimler İçin Gereklidir?

Özellikle ürünlerini yurtdışına pazarlayan üreticiler ve aracıların bu belgeye sahip olmaları zorunludur. Avrupa ülkeleri, İngiltere, Asya ülkeleri ve Rusya gibi Türkiye’nin yoğun ticaret hacmi bulunan ülkeler bu protokollerle üretimi ve sevki yapılan ürünleri satın almaktadır. Bununla birlikte ülke içerisinde pek çok perakendeci ürünlerin bu standartlara uygun olmasını ister.
FSSC 22000 Gıda Güvenliği Belgesi almak bizim size sunacağımız destekle son derece kolay ve hızlı olacaktır. Size profesyonel desteğimizi sunacak ve en hızlı şekilde sonuç elde edebilmenizi sağlayacağız.

İlgili Makaleler