Kosher Belgesi Faydaları

Koşher Belgesi

Günümüzde tüm gıda ve tüketim ürünleri üretildiğinde halkın inanç ve inandığı din doğrultusunda kontrollerinin ve tespitlerinin yapılması oldukça önemlidir. 4 dinin gereklilikleri ve inançları birbirinden farklı olduğu için Kosher Belgesi Musevi vatandaşların inancı doğrultusunda oluşan belgedir. Musevi vatandaşların tükettiği tüm gıda ürünlerinin, alanında uzmanlaşmış haham eşliğinde kontrolü yapılarak akabinde ise kurallara uygunluğunu belirten belge Kosher Belgesi adını alır. Yıl içerisinde pek çok firma kosher belgesi almak için başvuruda bulunduğu için Koşher Belgesi Faydaları da oldukça merak edilen konular arasındadır. Koşher Belgesi almak isteyen firmalar başvurulardan sonra oldukça zorlu kontrol aşamalarından geçerler. Bu sebep ile bu belgeyi alabilmek özellikle gıda alanında üretim yapan firmalar için son derece önemlidir.

Koşher Belgesi Önemi

Bu belge aynı zamanda Musevi inancına uygun tüketim kurallarını da belirleyen ve firmaların kaşrut kurallarına uygun bir şekilde üretim yapıldığını doğrulayan helal onay belgesidir. Bir ürünün kaşrut kurallarına uygun olmadan üretilmesi, yasaklı olan sebze, meyve ve deniz ürünlerinin üretimini içermesi sadece inanç bakımından yasak olan üretimin gerçekleşmesi demek değildir. Aynı zamanda bu durum sağlık koşulları açısından da riskli olacağı için koşher belgesi onaylı firmaların sağlık açısından da hijyenik üretim yaparak kabul görmüş firmalar olduğunu gösterir. Kaşrut kurallarına uygun olan ve bu şekilde hahamdan onay alarak denetimden geçmiş firmaların bu belgeyi alarak alanında kendini kanıtlaması da Koşher Belgesi Faydaları arasında sayılabilir.

Koşher Belgesi Faydaları

Kosher Belgesi Faydaları şunlardır:
  • Koser Belgesi sayesinde firma güvenirliği artmaktadır.
  • Kosher Belgesine sahip firmalarda güvenilirlik ile birlikte satış ve karlarda da artış gözlemlenir.
  • Dine bağlı belgelenme olduğu için sadece Musevi değil Müslüman olan vatandaşlar da helal belgeli ürünleri satın alarak tükettiği için daha yaygın bir kesime hitap eder. Bu sebep ile firmalar satışlarını arttırır.
  • Kosher belgesi olan gıda ürünleri, deniz ürünleri üreten firmaların ürünleri hiçbir katkı maddesi ve domuz maddesi içermediği için, vatandaşlar tarafından öncelikli olarak tercih edilmektedir.
  • Kosher Belgesi firmalar için diğerler belgesi olmayan firmalara kıyasla daha itibarlı, güvenilir kılar. Çünkü kaşrut kurallarına göre ürün üreten uygun nitelikli firmalar vatandaşlara güven verir.

İlgili Makaleler

Mayıs 5, 2020

Kosher Belgesi Faydaları